Zmiana treści SIWZ i odpowiedzi na pytania

RZP.271.7.2013

ODPOWIEDZI NA PYTANIA WYKONAWCÓW I ZMIANA TREŚCI SIWZ

Na podstawie art. 38 ust. 2 ustawy z 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2013 poz. 907) Zamawiający udziela odpowiedzi na pytania Wykonawców dotyczące postępowania pn. Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy Rajgród”, znak sprawy RZP.271.7.2013.

TREŚĆ ZAPYTAŃ I ODPOWIEDZI:

Pytanie 1.

Zgodnie z normą PN-EN 12566-3:2005+A1:2009, na którą powołuje się Zamawiający, jednym z najważniejszych problemów funkcjonowania przydomowych oczyszczalni ścieków jest jakość oczyszczonych ścieków. Czy w związku z powyższym Zamawiający dopuści urządzenia równoważne pracujące w technologii osadu czynnego.

Odpowiedź:

Zgodnie z pkt 3.6. lit. d SIWZ Zamawiający dopuszcza oferowanie materiałów lub rozwiązań równoważnych pod warunkiem, że zagwarantują one wykonanie przedmiotu zamówienia oraz zapewnią uzyskanie parametrów technicznych nie gorszych od założonych w dokumentacji projektowej. Wykonawca może zastosować materiały i urządzenia równoważne o parametrach techniczno-użytkowych odpowiadających parametrom zaproponowanym w dokumentacji projektowej, pod warunkiem spełnienia tego samego poziomu technologicznego i wydajnościowego (gwarancja tego samego efektu użytkowego oraz identyczna trwałość i bezpieczeństwo użytkowania).W związku z powyższym dopuszczone zostaną urządzenia równoważne, ale pracujące w technologii niskoobciążonego osadu czynnego, które spełniają wymagania normy PN-EN 12566-3+A1:2009 potwierdzone badaniami typu wykonanymi przez Notyfikowane Laboratorium oraz posiadające oznakowanie CE.

Za urządzenia bądź materiały równoważne Zamawiający uzna te, które posiadają takie same parametry techniczne i jakościowe, a zastosowanie ich w żaden sposób nie wpłynie na prawidłowe funkcjonowanie rozwiązań technicznych przewidzianych w dokumentacji projektowej. W przypadku zaoferowania urządzeń bądź materiałów równoważnych, Wykonawca jest zobowiązany do załączenia do oferty wykazu tych urządzeń i materiałów wraz z podaniem nazwy producenta, dokładnego oznaczenia danego urządzenia lub materiału oraz załączenia stosownych dokumentów pozwalających ocenić równoważność do urządzeń lub materiałów.

Pytanie 2.

Czy wyroby budowlane, o których mowa w SWiORB, m.in. przepompownie ścieków surowych i oczyszczonych – mają być zgodnie z normą PN-EN 12050-1:2001 i PN-EN 12050-2:2001 obowiązującą na terenie Polski i Unii Europejskiej i wymienionym w niej systemem oceny zgodności 3?

Zgodnie z tym systemem wyrób budowlany musi posiadać potwierdzenie zgodności z w/w normą przez zewnętrzną jednostkę notyfikowaną przez Komisję Europejską, a producent musi wystawić Deklarację Właściwości Użytkowych na kompletną przepompownię ścieków oczyszczonych. Zgodnie z art. 59 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 wprowadzenie, montowanie i sprzedaż wyrobów budowlanych niezgodnych z normą grozi nakazem wycofania wyrobu z obrotu, zakazem dalszego przekazywania wyrobu użytkownikom, konsumentom a także pozbawieniem dotacji ze środków unijnych. Za nielegalne opatrzenie wyrobu znakiem zgodności, zgodnie z art. 38 Ustawy o systemie oceny zgodności grozi kara grzywny do 100 000 zł. Karze grzywny podlegają także Ci, którzy bez wymaganych uprawnień nadają znak zgodności.

Odpowiedź:

Wyroby budowlane muszą być zgodne z normą PN-EN 12050-1:2002 i PN-EN 12050-2:2002 obowiązującą na terenie Polski i Unii Europejskiej i wymienionym w niej systemem oceny zgodności 3.

Pytanie 3.

W Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, Zamawiający wymaga, aby oferowane oczyszczalnie spełniały normę PN-EN 12566-3+A1:2009. W/w norma dotyczy „Małe oczyszczalnie ścieków dla obliczeniowej liczby mieszkańców (OLM) do 50" - w normie nie występuje pojęcie osadnik, bioreaktor - norma dotyczy całkowitego urządzenia „oczyszczalni". Zgodnie z Normą PN-EN 12566-3 należy wykonać badania: wodoszczelność, trwałość, skuteczność oczyszczania, wytrzymałość i wymiary. Na podstawie przeprowadzonych w/w badań Jednostka Notyfikowana sporządza raport/protokół z wstępnego badania typu.

Czy Zamawiający będzie wymagał załączenia do oferty raportów ze wstępnych badań typu?

Czy badania typu wykonane przez Jednostkę Notyfikowaną i potwierdzające zgodność z w/w normą (badania; wodoszczelność, trwałość, skuteczność oczyszczania, wytrzymałość, wymiary) mają obejmować całą oczyszczalnię (wszystkie elementy jako całość tzn, osadnik, bioreaktor, itd) i potwierdzać wykonanie badań typu zgodnie z PN-EN 12566-3+A1:2009?

Odpowiedź:

Zamawiający będzie wymagał załączenia do oferty raportu z badań typu wyrobu.

Pytanie 4.

Czy zamawiający dopuszcza urządzenia równoważne tj. oczyszczalnie pracujące w technologii osadu czynnego i złoża biologicznego, spełniające wszystkie wymagania normy PN-EN 12566-3, potwierdzone badaniami typu, wykonanymi przez Jednostkę Notyfikowaną. Oczyszczalnie trzykomorowe, zbudowane na bazie zbiorników zblokowanych, posiadające : osadnik wstępny + komorę osadu czynnego ze złożem biologicznym + osadnik wtórny. Między komorami znajdują się podwójne ściany, co zapewnia wytrzymałość komór. Oczyszczalnie wykonane są z polietylenu metodą rotacyjną. Każda komora posiada właz, umożliwiający dostęp do komory. Sterowanie odbywa się w sposób automatyczny - urządzenia znajdują się w niezależnej skrzynce sterowniczej.

Pytanie 5.

Proszę o podanie parametrów równoważności.

Odpowiedź:

Zamawiający dopuszcza urządzenia równoważne posiadające wystawioną przez producenta deklarację zgodności z obowiązującą normą i raport z badań typu wyrobu.


 

Od listopada 2011 roku wszystkie oczyszczalnie produkowane, sprzedawane, montowane na terenie Polski muszą być oznaczone znakiem CE, a tym samym muszą mieć wykonane badania zgodności z normą PN EN 12566-3+A1:2009 (badania wykonane przez laboratorium notyfikowane). Żaden wykonawca nie ma prawa zamontować oczyszczalni, jeżeli nie posiada ona kompletnych badań określonych normą PN EN 12566-3+A1:2009.

Zgodnie z załącznikiem ZA normy PN-EN 12566-3+A 1:2009 dla biologicznych przydomowych oczyszczalni ścieków określony jest system oceny zgodności – 3, a więc wstępne badania typu wyrobu muszą być wykonane przez laboratorium notyfikowane w zakresie badań, określonych w normie. Oznacza to, że wszystkie wskazane w tablicy ZA3 właściwości użytkowe oczyszczalni ścieków powinny być sprawdzone we wstępnych badaniach typu, wykonanych przez laboratorium badawcze, notyfikowane w zakresie ww. normy.

Badania typu, będące podstawą wydania deklaracji zgodności WE i oznakowania CE dotyczą następujących parametrów:

  1. Badanie wodoszczelności - zgodnie z załącznikiem A normy PN EN 12566-3+A1:2009,

  2. Badanie skuteczności oczyszczania ścieków - zgodnie z załącznikiem B normy PN EN 12566-3+A1:2009,

  3. Badanie wytrzymałości konstrukcyjnej - zgodnie z załącznikiem C normy PN EN 12566-3+ A1:2009,

  4. Badanie trwałości (badanie materiału) - z uwagą, że jeśli producent stosuje materiały, dla których już potwierdzono parametry techniczne (np. przez dostawców) - to badanie trwałości nie jest wymagane.

    W tablicach ZA.l oraz ZA.3 normy określono podział zadań przy ocenie zgodności.

Wstępne badania typu

1

Wymiary główne

Każdy model rodziny

Producent

wloty, wyloty, połączenia

możliwość dostępu

2

wodoszczelność

każdy model rodziny

laboratorium notyfikowane

3

wytrzymałość konstrukcji

jeden model z rodziny

4

skuteczność oczyszczania

jeden model z rodziny

5

trwałość

właściwości materiału

 

Badania potwierdzające zgodność tych parametrów z wymaganiami normy mogą być wykonane w jednym laboratorium notyfikowanym, lub w kilku laboratoriach notyfikowanych.

Zamawiający w SIWZ nie określił, jakie normy muszą spełniać oferowane przez Wykonawców oczyszczalnie. Jednocześnie pozwolił na zaoferowanie mu oczyszczalni bez wymaganych przepisami prawa raportów z badań określonych normą PN-EN 12566-3+A1:2009. Nie określił wymogu zabezpieczenia oferty pełnym raportem badań PBOŚ, zgodnym z normą PN-EN 12566-3+3+A1:2009, odnoszącym się do wodoszczelności, skuteczności oczyszczania, wytrzymałości konstrukcji i trwałości oczyszczalni.

Pytanie 6:

Proszę o określenie (rząd wielkości) poziomu wody gruntowej w miejscach lokalizacji budowanych oczyszczalni przydomowych w skrajnym niekorzystnym momencie, tzn. w momencie roztopów lub w momencie późnej jesieni? Określenie poziomu wody gruntowej jest niezbędne do doboru oferowanej oczyszczalni zgodnie z obowiązującą normą PN EN 12566-3+A 1:2009 (lub oczyszczalni równoważnej do zaprojektowanej).

Odpowiedź:

Na etapie projektowania nie określano poziomów wody gruntowej w miejscach lokalizacji przydomowych oczyszczalni. Oferent winien zapoznać się z dokumentacją projektową i dokonać wizji lokalnej w terenie.

Pytanie 7:

Od 30 listopada 2011 roku nie ma prawa być sprzedawana, montowana, oferowana do montażu oczyszczalnia przydomowa bez wykonanych badań wstępnych typu (zgodnie z normą PN EN 12566-3+A 1:2009). Po dokonaniu badań w laboratorium notyfikowanym - producent oczyszczalni nadaje dla oczyszczalni znak CE oraz wystawia deklarację zgodności z normą. Czy Zamawiający niezgodnie z normą PN EN 12566-3+A1:2009 dopuszcza oznakowanie oczyszczalni znakiem „B"

Odpowiedź:

Zamawiający nie dopuszcza oczyszczalni oznakowanych znakiem B.

Pytanie 8:

Norma PN EN 12566-3+A1:2009 nakazuje wykonać badanie efektywności oczyszczania przez laboratorium notyfikowane w zakresie tej normy wg procedury określonej załącznikiem B oraz tablicy 1 na stronie 17 normy (oraz zapisów normy: B.1 strona 22, tabela ZA.3, strona 28). Czy Zamawiający podtrzymuje te zapisy normy i wymagać będzie od oferentów przedstawienia raportu z badań efektywności oczyszczania wykonanego przez laboratorium notyfikowane wraz z kompletem informacji określonych normą PN EN 12566-3+A1:2009?

Odpowiedź:

Zamawiający w przetargu będzie wymagał załączenia do oferty raportu z badań typu wyrobu.

Pytanie 9:

Norma PN EN 12566-3+A1:2009 nakazuje wykonać badanie wodoszczelności dla każdego modelu z rodziny (w przypadku przedmiotowego przetargu - dla RLM6, RLM10) - wg procedury opisanej w załączniku A normy oraz tablicy 1 na stronie 17 normy. Czy Zamawiający podtrzymuje te zapisy normy i wymagać będzie od oferentów przedstawienia raportu z badań wodoszczelności dla tych wielkości oczyszczalni, wykonanych przez laboratorium notyfikowane w zakresie tej normy?

Odpowiedź:

Zamawiający wymagać będzie raportów z badań wodoszczelności.

Pytanie 10:

Norma PN EN 12566-3+A1:2009 nakazuje wykonać badanie wytrzymałości konstrukcyjnej w warunkach mokrych (wg procedury opisanej w załączniku C.6 normy) w sytuacji, gdy oczyszczalnia będzie posadowiona w warunkach mokrych (a takie występują na terenie Gminy Rajgród). Czy Zamawiający podtrzymuje te zapisy normy i wymagać będzie od oferentów przedstawienia raportu z badań wytrzymałości konstrukcyjnej wykonanego dla warunków mokrych wg procedury C.6 normy PN EN 12566-3+A1:2009?

Odpowiedź:

Zamawiający wymagać będzie przedstawienia raportów z badania wytrzymałości konstrukcyjnej dla warunków mokrych.

Pytanie 11:

Czy w związku z faktem, że bezwarunkowo wymaganych badań wg normy PN EN 12566 3+A1:2009 jest trzy (1. efektywności oczyszczania, 2. wodoszczelności, 3. wytrzymałości konstrukcyjnej w warunkach mokrych - wszystkie badania wykonane przez laboratorium notyfikowane), to oferenci muszą dołączyć do oferty wszystkie trzy wymienione raporty z badań?

Odpowiedź:

Odpowiedź zawarto w punktach 6, 9 i 10.

Pytanie 12:

Czy Zamawiający dopuszcza do montażu oczyszczalnie, które nie zostały przebadane jak całość przez laboratorium notyfikowane zgodnie z normą PN EN 12566-3+A1:2009?

Odpowiedź:

Odpowiedz jak w punkcie 11.

Pytanie 13:

Czy Zamawiający dopuszcza montaż oczyszczalni w inny sposób, niż określony w trakcie badań w laboratorium notyfikowanym zgodnie z normą PN EN 12566-3+A 1:2009?

Odpowiedź:

Montaż oczyszczalni winien odbywać się w sposób określony - jak w trakcie badań przez notyfikowane laboratorium określony obowiązującą normą.

Pytanie 14:

Czy Zamawiający dopuszcza do montażu oczyszczalnie, które będą transportowane na plac budowy w częściach, a następnie na placu budowy „składane" z dwóch lub trzech części jak z klocków? Norma PN EN 12566-3+A1:2009 mówi, że oczyszczalnia kompletna musi być przebadana przez producenta na warunek jej wodoszczelności, i jako kompletna musi być transportowana od producenta i sprzedawana dla użytkownika końcowego?

Odpowiedź:

Zamawiający dopuszcza tylko oczyszczalnie kompletne i przebadane przez producenta na wodoszczelność.

Pytanie 15:

Czy Zamawiający dopuszcza do montażu oczyszczalnie, które producent zmienił konstrukcyjnie (zbiornik, przegrody, sterowanie, itp.) względem oczyszczalni jaka była badana w laboratorium notyfikowanym?

Odpowiedź:

Zamawiający nie dopuszcza do montażu oczyszczalnie, w których producent zmienił konstrukcyjnie pewne parametry.

Pytanie 16:

Producent ma obowiązek przebadać oczyszczalnię na zgodność z normą PN EN 12566-3+A 1:2009. Badana oczyszczalnia musi mieć w każdym przypadku badania (wodoszczelność, wytrzymałość, efektywność) identyczną konstrukcje. Czy Zamawiający dopuszcza (niezgodnie z normą PN EN 12566-3+A 1:2009) oczyszczalnie, dla których producent zmienił konstrukcję (uległa ona zmianie) przy poszczególnych badaniach?

Odpowiedź:

Zamawiający nie dopuszcza do montażu oczyszczalnie, dla których producent zmienił konstrukcję przy poszczególnych badaniach.

Pytanie 17:

Proszę o potwierdzenie, że Zamawiający będzie oceniał równoważność oferowanych oczyszczalni przydomowych na podstawie dołączonych do oferty raportów z badań wykonanych w laboratorium notyfikowane dla parametrów:

  1. wodoszczelności dla wszystkich wielkości oczyszczalni, tj, dla RLM 6 i RLM10,

  2. efektywności oczyszczania,

  3. wytrzymałości konstrukcyjnej dla warunków terenowych suchych,

  4. wytrzymałości konstrukcyjnej dla warunków terenowych mokrych

    Odpowiedź:

    Zamawiający dopuszcza urządzenia równoważne posiadające wystawioną przez producenta deklarację zgodności z obowiązującą normą i raport z badań typu wyrobu.

Pytanie 18:

Zgodnie z normą PN EN 12566-3+A 1:2009, poziom wody gruntowej wpływa na sposób posadowienia oczyszczalni na poziomie, lub powyżej poziomu wody gruntowej. Wykonanie badania dla warunków suchych pozwala na montaż oczyszczalni TYLKO I WYŁĄCZNIE powyżej poziomu wody gruntowej, zaś aby posadowić oczyszczalnię na poziomie lub poniżej poziomu wody gruntowej - należy wykonać badanie dla tzw. Warunków mokrych.

a. Czy z uwagi na warunki gruntowe (wysoki poziom wody gruntowej na terenie Gminy Raj gród) Zamawiający pozwala na montaż oczyszczalni posiadającej wykonane badanie dla warunków suchych niezgodnie z raportem badawczym - tj. na poziomie lub poniżej poziomu wody gruntowej i bierze za to odpowiedzialność?

Odpowiedź:

Zamawiający oczekuje ofert na montaż oczyszczalni posiadających badanie dla warunków mokrych.

Pytanie 19:

Badanie efektywności zgodnie z normą PN EN 12566-3+A1:2009 musi być wykonane przez laboratorium notyfikowane. Czy Zamawiający dopuszcza przedstawienie raportu efektywności, wykonanego w momencie badania oczyszczalni przez laboratorium akredytowane, które to laboratorium akredytowane już po dokonaniu badania efektywności zostało notyfikowanym?

Odpowiedź:

Zamawiający nie dopuszcza wyników badań przez laboratorium akredytowane.

Pytanie 20:

Badania określone normą PN EN 12566-3+A 1:2009 muszą być (zgodnie z normą) wykonane przez laboratorium notyfikowane. Czy zamawiający dopuszcza wykonanie badań określonych normą (wodoszczelności, wytrzymałości konstrukcyjnej dla warunków suchych i dla warunków mokrych oraz efektywności oczyszczania) przez osobę prywatną lub laboratorium akredytowane, a jedynie potwierdzonych przez laboratorium notyfikowane?

Odpowiedź:

Zamawiający nie dopuszcza wykonania wyników badań przez osobę prywatną lub laboratorium akredytowane( potwierdzonych przez laboratorium notyfikowane).

 

ZMIANA TREŚCI SIWZ

Na podstawie art. 38 ust. 4 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2013 poz. 907) Zamawiający informuje, że w dniu 22.08.2013r. została zmieniona SIWZ w przetargu nieograniczonym pn. Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy Rajgród”, znak sprawy RZP.271.7.2013.

Dodany został pkt 6.8.:

    1. W celu potwierdzenia, że oferowane urządzenia odpowiadają wymaganiom określonym przez Zamawiającego, Zamawiający żąda dołączenia do oferty raportu badań typu wykonanych przez Notyfikowane Laboratorium, potwierdzających zgodności z normą PN-EN 12566-3+A1:2009, obejmujących całą oczyszczalnię.

Zmieniony został pkt 10.11, który otrzymał brzmienie:

10.11. Na kopercie zewnętrznej należy umieścić napis:

Oferta na przetarg nieograniczony pn. „Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy Rajgród”, postępowanie znak RZP.271.7.2013
Nie otwierać przed dniem 29.08.2013r., godz. 09:00.

Zmieniony został pkt 11.1. lit. a), który otrzymał brzmienie:

11.1. Składanie ofert

    1. Ofertę należy złożyć w Urzędzie Miejskim w Rajgrodzie, ul. Warszawska 32, 19-206 Rajgród w Sekretariacie Urzędu (pokój nr 11 na I piętrze) do dnia 29.08.2013 r. do godz. 08:50. Urząd pracuje w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-15.00.

Zmieniony został pkt 11.2. lit a), który otrzymał brzmienie:

    1. Otwarcie ofert

      a) Otwarcie ofert nastąpi w dniu 29.08.2013r. o godz. 09.00 w Urzędzie Miejskim w Rajgrodzie, ul. Warszawska 32, 19-206 Rajgród, Sala konferencyjna na parterze budynku.

 

Przedmiotowe odpowiedzi na pytania stanowią integralną część SIWZ. Wyjaśnienia oraz zmiana treści SIWZ są wiążące dla Wykonawców i należy je uwzględnić przy sporządzaniu ofert.

W związku z tym, że udzielone wyjaśnienia i modyfikacja SIWZ mogą mieć wpływ na przygotowanie ofert, Zamawiający przedłużył termin składania ofert.

Zamawiający informuje, że w związku z przedłużeniem terminu składania ofert zostało zmienione ogłoszenie o zamówieniu zamieszczone w BZP pod nr 325010-2013. Ogłoszenie o zmianie zamieszczono w BZP pod nr 338528-2013.

 

Rajgród, 22.08.2013 r.    

BURMISTRZ RAJGRODU

/-/ Czesław Karpiński  

Metryka strony

Udostępniający: Gmina Rajgród

Wytwarzający/odpowiadający: Anna Drapczuk

Wprowadzający: Anna Drapczuk

Data wprowadzenia: 2013-08-22

Data modyfikacji: 2013-08-22

Opublikował: Piotr Hubert Hubert Matysiewicz

Data publikacji: 2013-08-22