Kolektory - odpowiedzi 4

RZP.271.8.2013

ODPOWIEDZI NA PYTANIA WYKONAWCÓW

Na podstawie art. 38 ust. 2 ustawy z 29.01.2004r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2013r. poz. 907) udzielam odpowiedzi na pytania Wykonawców w postępowaniu pod nazwą: "Poprawa jakości środowiska w Gminie Rajgród poprzez instalację kolektorów słonecznych na budynkach użyteczności publicznej oraz na budynkach mieszkalnych”

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 Oś priorytetowa V Rozwój infrastruktury ochrony środowiska Działanie 5.2. Rozwój lokalnej infrastruktury ochrony środowiska. Energia odnawialna: słoneczna.

Pytanie 13:
Czy kolektory słoneczne muszą posiadać deklarację właściwości użytkowych zgodnie ze zmianami z dnia 01 lipca 2013r., gdzie pełne zastosowanie mają już wszystkie przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r., ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu materiałów budowlanych i uchylające dyrektywę Rady 89/106/EWG (Dz. Urz. UE L 88 z 4.04.2011, s. 5 z późn.zm.)?"

Odpowiedź 13:
Jak określono w załączniku nr 9 do SIWZ pkt. 3 - „Wszystkie przedmioty wchodzące w skład dostawy będą fabrycznie nowe, zgodne z obowiązującymi przepisami i normami.” Kwestie przeprowadzania procesu oceny zgodności oraz wystawiania deklaracji właściwości użytkowych i oznakowania CE określają odpowiednie przepisy krajowe i wspólnotowe. Wyroby wchodzące w skład zestawów solarnych, których dostawa jest przedmiotem niniejszego zamówienia oraz wyroby użyte do instalacji ww. zestawów, muszą posiadać deklaracje właściwości użytkowych, jeżeli wymagają tego przepisy prawa.

Pytanie 14:
Czy Zamawiający wymaga zastosowania dodatkowej pompy cyrkulacyjnej pomiędzy kotłem a górną wężownicą zasobnika solarnego? Jeśli tak, to w jakich przypadkach?

Odpowiedź 14:

Zamawiający nie wymaga zastosowania dodatkowej pompy cyrkulacyjnej pomiędzy kotłem c.o. a górną wężownica zasobnika solarnego. Jeżeli w trakcie sporządzania dokumentacji wykonawczej, o której mowa w pkt. 3.7. SIWZ okaże się, że ze względów technicznych zastosowanie dodatkowej pompy cyrkulacyjnej w danej instalacji jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania instalacji, Wykonawca opisze tę okoliczność w ww. dokumentacji wykonawczej.

Pytanie 15:
Jakie Zamawiający przewidział zabezpieczenie przed cofaniem się ciepła z zasobnika solarnego w kierunku kotła i instalacji CO, skoro podejrzewamy, iż większość instalacji CO i CWU są wykonane w systemie otwartym z naczyniem przelewowym, a system solarny jest systemem zamkniętym?

Odpowiedź 15:

Należy zastosować zawór zwrotny na rurociągu między zasobnikiem lub inne rozwiązanie zgodne ze sztuką budowlaną i zasadami wiedzy technicznej.

Pytanie 16:
Wnosimy o zmianę wymaganych parametrów sprawności kolektorów, podanych w załączniku 1a do SIWZ, na następujące:

Sprawność optyczna η0 w odniesieniu do powierzchni apertury Nie miej niż 0,70
Współczynnik utraty ciepła a1 [W/m2K] w odniesieniu do powierzchni apertury Nie większy niż 1,5
Współczynnik utraty ciepła a2 [W/m2K2] w odniesieniu do powierzchni apertury Nie większy niż 0,002

Parametry potwierdzone załącznikiem do certyfikatu Solar Keymark lub równoważnego certyfikatu lub raportem z badań, na podstawie którego taki certyfikat został wydany.

Zaprojektowane parametry kolektora nie gwarantują wystarczających efektów, ponieważ przyjęte są poniżej przeciętnych parametrów spotykanych obecnie na rynku, co nie sprzyja wyłonieniu produktów o najlepszym stosunku ceny do jakości i wydajności lecz produktów o efektywności znacznie poniżej oczekiwań odbiorców. Ponadto tak sprecyzowane parametry niosą „ryzyko” zastosowania w zadaniu kolektorów typu „heat pipe” o niskiej trwałości, nieodpornych na działanie np. niskich temperatury, czego dowody można znaleźć w literaturze i prasie fachowej. Wiele inwestycji gminnych zostało zrealizowanych z bardzo dobrym efektem w oparciu o kolektory próżniowe o wyższych parametrach niż podane w projekcie, czego przykładem może być inwestycja oparta na kolektorach próżniowych w gminie Łubianka. Z uwagi na powyższe zwracamy się do Zamawiającego jak na wstępnie pytania.

Odpowiedź 16:

Zamawiający nie zmienia zapisów SIWZ na zapisy proponowane przez Wykonawcę.

Pytanie 17:
Czy w związku z wymaganą minimalną temperaturą stagnacji kolektora na poziomie +220st.C przyjmiecie Państwo, że izolacja termiczna orurowania zewnętrznego również musi spełniać wymagania temperatury pracy +200st.C lub wyższej, takiej jak np. izolacja aerożelowa?

Odpowiedź 17:

Zamawiający nie stawiał w SIWZ wymogów dotyczących izolacji termicznej orurowania.

Rajgród, 06.09.2013r.

BURMISTRZ
/-/ Czesław Karpiński

 

Metryka strony

Udostępniający: Gmina Rajgród

Wytwarzający/odpowiadający: Anna Bukowska

Wprowadzający: Anna Bukowska

Data wprowadzenia: 2013-09-06

Data modyfikacji: 2013-09-06

Opublikował: Piotr Hubert Matysiewicz

Data publikacji: 2013-09-06