DECYZJA O USTALENIU LOKALIZACJI INWESTYCJI CELU PUBLICZNEGO - modernizacja i rozbudowa Oczyszczalni Ścieków w Rajgrodzie
Rajgród, dnia 07.04.2015r.
PP.6733.1.2015
D E C Y Z J A
O ustaleniu LOKALIZACJI INWESTYCJI CELU PUBLICZNEGO
Na podstawie art.50 ust. 1 i 4, art. 51 ust. 1, pkt. 2, art. 52, art. 53, art. 54, art. 55 i art. 56 w związku z art. 4 ust. 2 pkt. 1, ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 2015r., poz. 199) oraz art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz.U. z 2013r., poz. 267), po rozpatrzeniu wniosku:
Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, ul. Warszawska 2A, 19-206 Rajgród, o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego realizowanej pn.: „Modernizacja i rozbudowa Oczyszczalni Ścieków w Rajgrodzie o przepustowości Qdśr=400m3/d”, na terenie obejmującym działkę o nr geod. 908/4, położonym w miejscowości Rajgród, gmina Rajgród.
USTALAM LOKALIZACJĘ INWESTYCJI CELU Publicznego
dla następującego rodzaju inwestycji:
obiekty i urządzenia infrastruktury technicznej, której przedmiotem jest inwestycja realizowana pod nazwą: „Modernizacja i rozbudowa Oczyszczalni Ścieków w Rajgrodzie o przepustowości Qdśr=400m3/d”, obejmująca między innymi realizację następujących budynków, obiektów i urządzeń;
W części mechanicznej:
- obiekt kontenerowej stacji zlewczej ścieków dowożonych, pow. zabudowy ok. 10,0m2, wysokość – ok. 2,5m, forma płaska,
- obiekt przepompowni ścieków surowych, pełniącej jednocześnie funkcję zbiornika uśredniającego ścieki (obiekt podziemny),
- obiekt kontenerowego filtra węglowego do dezodoryzacji powietrza z przepompowni ścieków, pow. zabudowy ok. 4,0m2, wysokość – ok. 3,0m, forma płaska,
- obiekt kontenera dla urządzenia krato-piaskownika (obiekt projektowany na nasypie), pow. zabudowy ok. 18,0m2, wysokość – ok. 3,0m, forma płaska,
- obiekt kontenera stacji dmuchaw (dmuchawa napowietrzająca przepompownię ścieków oraz stacja koagulantu), pow. zabudowy ok. 9,0m2, wysokość – ok. 3,0m, forma płaska.
W części biologicznej:
- obiekt reaktora biologicznego, składającego się z dwóch ciągów technologicznych (każdy składa się z czterech komór osadu czynnego, osadnika wtórnego oraz posiada wspólną dla obu ciągów, komorę stabilizującą osady),
- obiekt kontenerowej stacji dmuchaw z siecią technologiczną powietrza doprowadzanego do reaktora biologicznego, ze stacją koagulantu, pow. zabudowy ok. 9,0m2, wysokość – ok. 3,0m, forma płaska.
Ponadto:
- Obiekt kontenerowy magazynu przeróbki osadów (instalacja urządzenia do odwadniania osadów oraz układu higienizacji osadów w postaci mieszarki), powierzchnia zabudowy – 40,0m2, wysokość ok. 3,0m, forma płaska).
- Wiata do magazynowania osadów, pow. zabudowy – ok. 119,0m2, wysokość od terenu do wyższej krawędzi dachu – do 5,5m, dach jednospadowy o kacie nachylenia połaci do 100).
- Sieci i urządzenia infrastruktury technicznej i technologicznej.
- Wykonanie wyniesienia terenu w postaci nasypu o wysokości ok. 3,5m, na którym usytuowane będą obiekty oczyszczalni (kontener kratowo-piaskowy, reaktor oczyszczalni ścieków, kontener stacji dmuchaw ze stacją koagulantu.
- Wykonanie utwardzenia terenu – projektowana powierzchnia 1308,0m2.
przewidzianej do realizacji:
na terenie obejmującym działkę o nr geod. 908/4, położonym w miejscowości Rajgród, gmina Rajgród.
Warunki i szczegółowe zasady zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy wynikające z przepisów odrębnych:
- Warunki i wymagania ochrony i kształtowania ładu przestrzennego
- Nie ustala się.
- Warunki dotyczące ochrony środowiska, przyrody, krajobrazu i zdrowia ludzi.
- Teren projektowanej inwestycji położony jest w obszarze Chronionego Krajobrazu Pojezierza Rajgrodzkiego, wyznaczonym rozporządzeniem Nr 12/05 Wojewody Podlaskiego z dnia 25 lutego 2005 roku w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu Pojezierza Rajgrodzkiego, ze zmianą wynikającą z uchwały Nr VIII/78/11 Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 23 maja 2011r. Planowana inwestycja nie narusza zasad ochrony tego obszaru.
- Zgodnie z §3 ust.1 pkt 77 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z dnia 12 listopada 2010 r. Nr 213, poz. 1397, z późniejszymi zmianami) planowane przedsięwzięcie zaliczane jest do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko „instalacje do oczyszczania ścieków inne niż wymienione w §2 ust.1 pkt 40, przewidziane do obsługi nie mniej niż 400 równoważnych mieszkańców w rozumieniu art. 43 ustawy z dnia 18 lipca 2001r. Prawo wodne”. Stąd dla planowanego przedsięwzięcia Burmistrz Rajgrodu wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach OS.6220.13.2014, z dnia 7.01.2015r., w której stwierdzono rak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.
- Zamierzenie nie wymaga określenia ograniczeń o których mowa w art. 73 ustawy Prawo ochrony środowiska.
- Inwestycję należy realizować z zachowaniem wymogów ochrony środowiska zawartych w obowiązujących przepisach, w tym między innymi w:
- ustawie z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz.U. z 2013r., poz. 1232, ze zm.),
- ustawie z dnia 18 lipca 2001r. Prawo wodne (t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 145, ze zm.).
- Warunki dotyczące ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków oraz dóbr kultury współczesnej.
- Nie ustala się. Teren położony jest poza obszarem objętym jakąkolwiek prawną formą ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków oraz dóbr kultury współczesnej.
- Warunki dotyczące obsługi w zakresie komunikacji i obsługi infrastruktury technicznej.
- Obsługa komunikacyjna – istniejącym zjazdem z drogi krajowej nr 61, poprzez wewnętrzną drogę gminną.
- Innych warunków nie ustala się. Realizacja planowanego zamierzenia inwestycyjnego nie wymaga podłączenia do urządzeń infrastruktury technicznej.
-
Wymagania dotyczące ochrony interesów osób trzecich.
Planowane zamierzenie inwestycyjne należy projektować i realizować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając poszanowanie, występujących w zasięgu oddziaływania obiektu, uzasadnionych interesów osób trzecich, o których mowa w art.5 ust.1 ustawy z dnia 07.07.1994r. Prawo budowlane, w szczególności zapewniając:
- bezpieczeństwo konstrukcji, bezpieczeństwo pożarowe, bezpieczeństwo użytkowania,
- ochronę przed uciążliwościami powodowanymi przez hałas, wibracje, zakłócenia elektroenergetyczne, promieniowanie,
- ochronę przed zanieczyszczeniem powietrza, wody i gleby,
- ochronę przed pozbawieniem korzystania z wody, energii elektrycznej oraz środków łączności,
- odpowiednie ukształtowanie terenu działki - w sposób uniemożliwiający odprowadzenie wód opadowych na działki sąsiednie oraz nie powodujących zakłócenia istniejących stosunków wodnych,
- Wymagania dotyczące ochrony obiektów budowlanych na terenach górniczych, narażonych na niebezpieczeństwo powodzi oraz zagrożonych osuwaniem się mas ziemnych.
- Nie ustala się. Teren położony jest poza tymi obszarami, stąd nie określa się granic i sposobów zagospodarowania terenów lub obiektów, podlegających ochronie, ustalonych na podstawie przepisów odrębnych.
- Inne warunki wynikające z przepisów odrębnych.
- Projekt budowlany należy wykonać zgodnie z obowiązującymi przepisami Prawa budowlanego, warunkami technicznymi oraz wymogami rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (Dz.U. z 2012r., poz. 462) w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, wraz z opiniami, uzgodnieniami i pozwoleniami, wymaganymi przepisami szczególnymi.
- Zgodnie z wymogami art. 11 ust 4 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych należy dokonać zgłoszenia w sprawie wyłączenia gruntu z produkcji rolnej w części niezbędnej do realizacji inwestycji.
Linie rozgraniczające teren inwestycji, oraz przebieg inwestycji liniowej przedstawiono na kopii mapy zasadniczej w skali 1:1000 stanowiącej załącznik Nr 1 do niniejszej decyzji.
U Z A S A D N I E N I E
Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, ul. Warszawska 2A, 19-206 Rajgród, wystąpił z wnioskiem o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego realizowanej pn.: „Modernizacja i rozbudowa Oczyszczalni Ścieków w Rajgrodzie o przepustowości Qdśr=400m3/d”, na terenie obejmującym działkę o nr geod. 908/4, położonym w miejscowości Rajgród, gmina Rajgród.
Planowana inwestycja w rozumieniu ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - art. 2 pkt. 5 w związku z art. 6 pkt. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r., jest inwestycją celu publicznego.
Na terenie objętym wnioskiem inwestora brak jest obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W związku z tym, zgodnie z art. 50 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym planowana inwestycja wymaga uzyskania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.
Zgodnie z wymogami art.53 ust. 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym dokonano analizy w zakresie warunków i zasad zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy wynikających z przepisów odrębnych oraz stanu faktycznego i prawnego terenu, na którym przewiduje się realizację inwestycji.
Z analizy wynika, że:
- Planowana inwestycja stanowi realizację obiektów oraz urządzeń infrastruktury technicznej z zakresu oczyszczania ścieków. Przedmiotem inwestycji jest modernizacja i rozbudowa komunalnej oczyszczalni ścieków w Rajgrodzie celem poprawy funkcjonowania systemu gospodarki wodno-ściekowej, polepszenia świadczonych usług w zakresie odbioru ścieków oraz ochrony zdrowia okolicznych mieszkańców i środowiska naturalnego.
- Nie jest wymagane uzyskanie zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze. Działka położona jest w granicach administracyjnych miasta Rajgród. W związku z powyższym, zgodnie z wymogami Art. 10b ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych, do tych terenów przepisów rozdziału drugiego tej ustawy nie stosuje się. Natomiast zgodnie z wymogami art. 11 ust 4 ww. ustawy należy dokonać zgłoszenia w sprawie wyłączenie gruntu z produkcji rolnej w części niezbędnej do realizacji inwestycji.
- Zgodnie z §3 ust.1 pkt 77 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z dnia 12 listopada 2010 r. Nr 213, poz. 1397, z późniejszymi zmianami) planowane przedsięwzięcie zaliczane jest do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko „instalacje do oczyszczania ścieków inne niż wymienione w §2 ust.1 pkt 40, przewidziane do obsługi nie mniej niż 400 równoważnych mieszkańców w rozumieniu art. 43 ustawy z dnia 18 lipca 2001r. Prawo wodne”. Stąd dla planowanego przedsięwzięcia Burmistrz Rajgrodu wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach OS.6220.13.2014, z dnia 7.01.2015r., w której stwierdzono rak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.
- Teren projektowanej inwestycji położony jest w obszarze Chronionego Krajobrazu Pojezierza Rajgrodzkiego. Planowana inwestycja nie narusza zasad ochrony tego obszaru.
- Teren położony jest poza obszarem objętym jakąkolwiek prawną formą ochrony dóbr kultury współczesnej oraz poza obszarami zagrożonymi osuwaniem się mas ziemnych lub szczególnego zagrożenia powodzią.
- Teren objęty wnioskiem, w planach miejscowych, które utraciły moc na podstawie art. 67 ustawy, o której mowa w art. 88 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, nie był przeznaczony pod realizację inwestycji celu publicznego o znaczeniu ponadlokalnym;
- Planowana inwestycja spełnia wymogi przepisów odrębnych.
- Projekt decyzji został opracowany zgodnie z art. 50 ust. 4 ustawy przez uprawnionego architekta.
- Analiza, o której mowa w art.53 ust. 3 ustawy znajduje się w aktach sprawy.
Zgodnie z wymogami art. 53 ust. 4 projekt decyzji został uzgodniony z:
- Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska – postanowienie WST II.612.37.2015.RŚ,
- Starostą Powiatu Grajewskiego jako organem właściwym w sprawach ochrony gruntów rolnych – postanowienie WG.6123.31.2015.
- W dniu 03.03.2015r., Burmistrz Rajgrodu, działając na podstawie art. 53 ust. 4, w związku z art. 60 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 2015r. poz. 199) wystąpił z wnioskiem o uzgodnienie projektu przedmiotowej decyzji do Marszałka Województwa Podlaskiego, jako organu właściwego w sprawach melioracji wodnych. Marszałek Województwa Podlaskiego nie ustosunkował się do przedmiotowego projektu decyzji. Jednakże, zgodnie z art. 53 ust 5, w przypadku niezajęcia stanowiska przez organ uzgadniający w terminie 2 tygodni od dnia doręczenia wystąpienia o uzgodnienie – uzgodnienie uważa się za dokonane.
W toku przeprowadzonego postępowania strony nie wniosły zastrzeżeń.
Po przeanalizowaniu zgromadzonych podczas postępowania dokumentów i ustaleniu, że planowane zamierzenie jest zgodne z przepisami odrębnymi, postanowiono jak w sentencji decyzji.
P O U C Z E N I E
- Niniejsza decyzja może ulec wygaśnięciu jeżeli inny wnioskodawca uzyskał pozwolenie na budowę lub przed uzyskaniem pozwolenia na budowę przez wnioskodawcę dla tego terenu uchwalono plan miejscowy, którego ustalenia są inne niż w wydanej decyzji.
- Odwołanie od decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji powinno zawierać zarzuty odnoszące się do decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.
- Od niniejszej decyzji służy stronom prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łomży za pośrednictwem organu, który ją wydał w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.
Załączniki:
- Załącznik graficzny Nr 1
Otrzymują:
- Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej,
- A/a
Projekt decyzji sporządził
mgr inż. arch. Andrzej Zajkowski
uprawnienia Nr Łom. 72/87 w specjalności
architektonicznej bez ograniczeń
Izba Architektów – Nr PD-0216
Metryka strony