Biebrza - odpowiedzi na pytania Wykonawców z dnia

DRZ.261-1.02.2016

ODPOWIEDZI NA PYTANIA WYKONAWCÓW

Na podstawie art. 38 ust. 1 i 2 ustawy z 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 2164, z późn. zm.) przekazuję treść zapytań Wykonawców zadanych w przetargu nieograniczonym znak DRZ.261-1.02.2016 pn. „Budowa nowej oczyszczalni ścieków wraz z przepompownią ścieków w miejscowości Biebrza w miejsce zużytych technicznie i funkcjonalnie urządzeń kanalizacji sanitarnej (oczyszczalni ścieków oraz przepompowni ścieków) znajdujących się na działkach ewidencyjnych nr 69/6, 98/4 miejscowość Biebrza, obręb Pieńczykówek, gmina Rajgród” oraz wyjaśnienia Zamawiającego.

Pytanie 4.

Na rysunku załączonym do projektu budowlanego narysowane są schody, a w kosztorysie i projekcie nie zostały ujęte. Jak należy przyjąć schody które muszą być wliczone w kosztorys gdyż na tak wysoki nasyp należy wejść.

Odpowiedź:

Przedmiar jest dokumentem pomocniczym, podstawą określającą zakres zamówienia i podstawę wyceny jest dokumentacja projektowa. W związku z powyższym w wycenie prac budowlanych należy uwzględnić schody, które umożliwią wejście na nasyp projektowanej oczyszczalni.

Pytanie 5.

W kosztorysie w pozycji 52 została ujęta kostka brukowa, a nie ma w żadnej pozycji kosztorysowej obrzeży do kostki brukowej?

Odpowiedź:

Przedmiar jest dokumentem pomocniczym, wycenić należy wszystkie elementy do właściwego wykonania przedmiotu zamówienia, w tym obrzeża do kostki brukowej.

Pytanie 6.

Dlaczego zbiornik osadu nadmiernego został zaprojektowany z płyty PP gr. 10 mm, skoro reaktor biologiczny jest zaprojektowany z płyty PP gr. 15 mm. A w punkcie IV podpunkt 3 zbiornik osadu nadmiernego i reaktor biologiczny są zbiornikami bliźniaczymi?

Odpowiedź:

W opracowaniu projektowym stwierdzenie „zbiorniki bliźniacze” dotyczyło wymiarów gabarytowych reaktorów biologicznych i zbiornika osadu nadmiernego, tzn. średnicy – 4,5m oraz wysokości – 3,0m. Zamawiający nie widzi przeciwwskazań w wykonaniu zbiornika osadu nadmiernego z płyty PP grubości 15mm.

Pytanie 7.

Czy Zamawiający wyrazi zgodę na zamontowanie oczyszczalni równoważnej pracującej w technologii niskoobciążonego osadu nadmiernego, ale w zbiorniku prostopadłościennym wykonanym z płyty PP o grubości 15 mm. Nie gorszym  niż zaprojektowana oczyszczalnia.

Odpowiedź:

Tak, jak określono w SIWZ, Zamawiający dopuszcza składania ofert równoważnych opisywanym, pod warunkiem, że zaproponowane materiały i urządzenia będą posiadały parametry nie gorsze niż te, które są przedstawione w opisie przedmiotu zamówienia oraz zagwarantują wykonanie przedmiotu zamówienia oraz zapewnią uzyskanie parametrów technicznych nie gorszych od założonych w SIWZ i załącznikach.

Wykonawca, który powołuje się na rozwiązania równoważne opisywanym przez Zamawiającego, jest obowiązany udokumentować, że oferowane przez niego rozwiązania spełniają wymagania określone przez Zamawiającego. W celu wykazania równoważności należy przedstawić tabelaryczne porównanie urządzeń projektowych oraz proponowanych wraz z wskazaniem równoważności oferowanych urządzeń i materiałów popartych odpowiednimi dokumentami (w zależności od urządzenia np.: karty charakterystyki, opisy techniczne urządzeń i materiałów, dokumentację techniczna urządzeń i materiałów) oraz wszelką możliwą do porównania dokumentację techniczno-technologiczną, z której jednoznacznie będzie wynikać równoważność proponowanych rozwiązań zamiennych.

W związku z powyższym Zamawiający wyrazi zgodę na zamontowanie oczyszczalni równoważnej do przedstawionej w opracowaniu projektowym pod następującymi warunkami:

 - oczyszczalnia zapewni uzyskanie wymaganego efektu oczyszczania ścieków,

- wszelkie konieczne zmiany układu oczyszczalni ścieków związane z zastosowaniem oczyszczalni równoważnej będą mogły zostać potraktowane jako nieistotne i nie spowodują konieczności ponownego wszczęcia procedury uzyskania pozwolenia na budowę.

Pytanie 8.

Termin otwarcia ofert jest 26.10.2016r., a termin wykonania do 30.11.2016r. Czas w jakim państwo proponujecie wykonanie zadania jest zbyt krótki gdyż warunki jakie postawiliście są zbyt duże samo wylanie płyty pod zbiorniki, płyta prawidłowo powinna schnąć 28 dni. Proszę odpowiedzieć czy z uwagi na warunki pogodowe Wykonawca będzie mógł wystąpić do Zamawiającego o przedłużenie terminu?

Odpowiedź:

Zamawiający nie przewiduje zmiany terminu realizacji zamówienia ze względu na warunki atmosferyczne, jeżeli nie są to warunki odbiegające od typowych dla danej pory roku. Zakres zmian umowy, w tym terminu realizacji zamówienia, został opisany we wzorze umowy w §15 stanowiącym załącznik nr 5 do Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia.

Pytanie 9.

W projekcie budowlanym ścieki surowe ze stacji dmuchaw, w której będzie mieściło się pomieszczenie socjalno-techniczne będą tłoczone poprzez rurociąg śr. 75 mm PEHD do studni rozprężnej. Nasze pytanie dlaczego nie ma zaprojektowanej przepompowni za budynkiem socjalnym z której ścieki będą tłoczone do studni rozprężnej poprzez pompę?

Odpowiedź:

Nie przewidziano zewnętrznej pompowni ścieków przy budynku stacji dmuchaw.  Ścieki surowe z umieszczonego w tym budynku węzła sanitarnego powinny zostać odprowadzone do studni rozprężnej poprzez lokalne urządzenie do podnoszenia ścieków zainstalowane np. pod umywalką. Urządzenia takie są dostępne w ofercie rynkowej.

Pytanie 10.

Czy na terenie Gminy Rajgród funkcjonuje system monitoringu obiektów rozproszonych wodno–kanalizacyjnych?

Odpowiedź: 

Tak

Pytanie 11.

Jeśli tak to jaki i w jakiej technologii:

Odpowiedź:

System – hydronet, w technologii GPRS

 

Pytanie 12.

Czy nowobudowane obiekty wodno–kanalizacyjne:  przepompownia oraz oczyszczalnia ścieków z powyższego zadania przetargowego mają być wpięte do funkcjonującego w ZGKiM Rajgród systemu monitoringu?

Odpowiedź:

Tak, mają być z nim kompatybilne.

 Pytanie 13.

W związku z rozbieżnością zapisu pomiędzy SIWZ z projektem budowlanym, gdzie w SIWZ w „Opis przedmiotu zamówienia” punkt 3, podpunkt 3.3. b) wobec Projektu Budowlano-Wykonawczego Część IV – Charakterystyka obiektów oczyszczalni 1. Przepompownia – określa zakres robót w tym przedmiocie jako modernizacje z kompleksowym remontem zbiornika przepompowni i wymianę pomp, natomiast projekt budowlano – wykonawczy mówi o „…wymianie pomp w istniejącej przepompowni ścieków…”, proszę o odpowiedź który z zapisów jest obowiązujący?

Odpowiedź:

Zarówno projekt budowlany i Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia określa zakres robót dot. przepompowni jako modernizację z kompleksowym remontem zbiornika przepompowni i wymianę pomp.

Pytanie 14.

Czy jeżeli w trakcie realizacji zamówienia wystąpią prace niezbędne do wykonania, a nie wynikające z dokumentacji projektowej, i których wykonawca nie mógł przewidzieć, to czy będą one rozliczone na podstawie odrębnie zawartej umowy pomiędzy wykonawcą realizującym zamówienie, a Zamawiającym np. w trybie z wolnej ręki dla udzielenia zamówień dodatkowych?

Odpowiedź:

Zakres zmian umowy został opisany we wzorze umowy w §15 stanowiącym załącznik nr 5 do Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia.

 

Zmiana treści SIWZ

Na podstawie art. 38 ust. 4 ustawy z 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 2164, z późn. zm.) informuję, że została zmieniona treść SIWZ poprzez:

- dodanie powyższych wyjaśnień do SIWZ jako załącznik nr 12 do SIWZ

Powyższe zmiany SIWZ nie wymagają przedłużenia terminu składania ofert. Powyższe zmiany SIWZ nie prowadzą do zmiany ogłoszenia o zamówieniu.

Rajgród, dn. 20.10.2016 r.

Dyrektor ZGKiM w Rajgrodzie

/-/ Marek Kostrzewski

Metryka strony

Udostępniający: Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Rajgrodzie

Wytwarzający/odpowiadający: Marek Kostrzewski

Data wytworzenia: 2016-10-20

Wprowadzający: Anna Bukowska

Data modyfikacji: 2016-10-20

Opublikował: Anna Bukowska

Data publikacji: 2016-10-20