DECYZJA O LOKALIZACJI INWESTYCJI CELU PUBLICZNEGO - przebudowa grobli oporowej jeziora Rajgrodzkiego na działkach w Rajgrodzie i Woźnejwsi

Rajgród, dnia 12.12.2012

P.P.6733.6.2012

 

DECYZJA

O LOKALIZACJI INWESTYCJI CELU PUBLICZNEGO

 

Na podstawie art. 50 ust. 1, art. 51 ust. 1 pkt 2, art. 52 ust.l, art. 53 i art. 54 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717) oraz art. 104 Kodeksu Postępowania Administracyjnego, po rozpatrzeniu wniosku Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, Białystok, ul. Handlowa 6 reprezentowanego przez Panią Magdalenę Niśkiewicz – Hydroprojekt Sp. z o.o., Włocławek, ul. Płocka 169, w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego dotyczącej przebudowy grobli oporowej jeziora Rajgrodzkiego na działkach nr nr 1/1, 5, 6/2, 910, 1383/6, 1459 położonych w Rajgrodzie oraz na działce nr 12/2 położonej na gruntach wsi Woźnawieś.

 

USTALAM SPOSÓB ZAGOSPODAROWANIA I WARUNKI ZABUDOWY TERENU

 

dla inwestycji celu publicznego polegającej na przebudowie grobli oporowej jeziora Rajgrodzkiego

  • Lokalizacja inwestycji - działki o nr ewidencyjnych gruntów: 1/1, 5, 6/2, 910, 1383/6, 1459 położone w Rajgrodzie oraz działka nr 12/2 położona na gruntach wsi Woźnawieś
  • linie rozgraniczające teren inwestycji – oznaczono linią ciągłą koloru niebieskiego na załączniku graficznym do niniejszej decyzji.

 

Niniejsza decyzja nie rodzi praw do terenu oraz nie narusza praw własności i uprawnień osób trzecich.

Wnioskodawcy, który nie uzyskał prawa do terenu, nie przysługuje roszczenie o zwrot nakładów poniesionych w związku z otrzymaniem niniejszej decyzji.

Niniejsza decyzja wiąże organ wydający decyzję o pozwoleniu na budowę.

 

UZASADNIENIE

 

Wnioskodawca wystąpił z wnioskiem o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego, polegającej na przebudowie grobli oporowej jeziora Rajgrodzkiego na działkach nr nr 1/1, 5, 6/2, 910, 1383/6, 1459 położonych w Rajgrodzie oraz na działce nr 12/2 położonej na gruntach wsi Woźnawieś.

Zgodnie z art. 6 pkt.4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 roku Nr 46, poz. 543 z późn. zm.), budowa oraz utrzymanie obiektów i urządzeń służących i ochronie środowiska, zbiorników i innych urządzeń wodnych służących zaopatrzeniu w wodę, regulacji przepływów i ochronie przed powodzią, a także regulacja i utrzymywanie wód oraz urządzeń melioracji wodnych będących własnością Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, jest celem publicznym w rozumieniu wyżej cytowanej ustawy.

Planowane przedsięwzięcie będzie polegało na przebudowie grobli oporowej Jeziora Rajgrodzkiego w miejscowości Tama. Budowla ma 459 m długości i zabezpiecza przed zalaniem obszar o powierzchni 32,3 ha oraz korpus drogi Grajewo - Augustów. Grobla okresowo piętrzy wodę z Jeziora Rajgrodzkiego. Ze względu na wysokość piętrzenia wynoszącą 1,10 m grobla nie podlega klasyfikacji, jednakże ze względu na ochronę drogi przyjęto wymiary grobli jak dla budowli III klasy z uwzględnieniem falowania.

W ramach inwestycji wzmocnione zostanie podłoże grobli a wymiary budowli (wymiary poprzeczne, rzędne korony, nachylenie skarp) zostaną doprowadzone do przyjętych w projekcie budowlanym. Ubytki gruntu zostaną wypełnione gruntem niespoistym zgodnie z projektem, a korpus budowli zostanie zabezpieczony przed uszkodzeniami spowodowanymi działalnością bobrów. Ponadto usunięte zostaną drzewa oraz krzewy z bezpośredniego sąsiedztwa dolnych krawędzi skarp.

Planowane przedsięwzięcie nie zmieni położenia linii brzegowej i statusu jeziora. Projektowane prace nie zamkną dostępu do wody ani nie naruszą harmonii krajobrazu, nie wprowadzą także do środowiska materiałów nieprzyjaznych przyrodzie.

 

Wyniki przeprowadzonego postępowania administracyjnego:

  1. Dla terenu objętego wnioskiem brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
  2. Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt. 65 rozporządzenia Rady Ministrów z 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2010 r. Nr 213, poz. 1397), przedsięwzięcie zalicza się do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko jako budowla przeciwpowodziowa, z wyłączeniem przebudowy wałów przeciwpowodziowych polegającej na doszczelnieniu korpusu wałów i ich podłoża, w celu ograniczenia możliwości ich rozmycia i przerwania w czasie przechodzenia wód powodziowych, a także regulacja wód lub ich kanalizacja rozumiana jako zagospodarowanie wód umożliwiające ich wykorzystanie do celów żeglugowych. W związku z powyższym, realizacja przedmiotowej inwestycji odbywać się będzie zgodnie z decyzją Burmistrza Rajgrodu RZP.6220.11.2012 z dnia 24 października 2012 o środowiskowych uwarunkowaniach,
  3. Na terenie planowanej inwestycji, wg dokumentów posiadanych przez Urząd Miejski w Rajgrodzie, nie występują obiekty zabytkowe.
  4. Po zawiadomieniu o wszczęciu postępowania nie wniesiono uwag do planowanej inwestycji.
  5. Realizacja inwestycji nie może naruszać uzasadnionych interesów osób trzecich i winna nastąpić przy zachowaniu obowiązujących przepisów prawa.
  6. Zgodnie z treścią art. 52 ust. 3 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, nie można uzależnić wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego od zobowiązania się wnioskodawcy do spełnienia nieprzewidzianych odrębnymi przepisami świadczeń lub warunków.
  7. Realizacja inwestycji nie wymaga zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne, o której mowa w art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. Nr 16, poz. 78 z późn. zm.).
  8. Teren objęty planowaną inwestycją posiada dostęp do dróg publicznych.

 

Projekt decyzji został uzgodniony z:

  • Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska – postanowienie WST II.612.252.2012.RŚ,
  • Wojewódzkim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych – postanowienie WZM.RI/4000/P/780/12,
  • Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad – postanowienie GDDKiA-O/BI-ZZ-Z3-ad-435-304.3/12.

 

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji niniejszej decyzji.

 

POUCZENIE

 

Od niniejszej decyzji służy stronom prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łomży za moim pośrednictwem w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.

 

 

 

Otrzymują:

  1. Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych - Magdalena Niśkiewicz, Hydroprojekt Sp. z o.o.,
  2. Agencja Nieruchomości Rolnych S.P.,
  3. Marszałek Woj. Podlaskiego,
  4. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad,
  5. Skarb Państwa, Starostwo Powiatowe w Grajewie,
  6. Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Rajgród,
  7. A/A.

 

 

Wykonał:

Metryka strony

Udostępniający: Paweł Policha

Wytwarzający/odpowiadający: Piotr Hubert Matysiewicz

Wprowadzający: Piotr Hubert Matysiewicz

Data wprowadzenia: 2012-12-13

Data modyfikacji: 2012-12-13

Opublikował: Piotr Hubert Matysiewicz

Data publikacji: 2012-12-13